× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak rozpoznać ostry ból?

ból

Ból ostry zwykle zaczyna się bardzo gwałtownie, ale nie trwa tak długo, jak ból przewlekły.  Ostry ból zwykle oznacza poważny problem w ciele.  Może to być również spowodowane różnymi okolicznościami.  Na przykład ból porodowy.  Bóle te są bardzo ostre i mogą powodować wiele dyskomfortu. Mogą one trwać po kilka godzin.  Czasami ostry (co w terminologii medyznej rówma się- nagły) ból może być po prostu, wbrew nazwie, łagodny i trwać tylko kilka minut.  W większości przypadków ostry ból można wyleczyć w ciągu zaledwie kilku miesięcy.  Gdy bodziec zostanie zidentyfikowany i wyeliminowany, osoba znów będzie czuć się w porządku.
 W bólach ostrych i przewlekłych istnieją dwa dalsze podziały bólu.  Są to ból nocyceptywny i neuropatyczny.
 Leczenie ostrego bólu  Większość ludzi ma tendencję do sięgania po leki przeciwbólowe w celu leczenia ostrego bólu.  Dzieje się tak dlatego, że ten ból może być ostry, powodując jeden taki dyskomfort, którego mogą chcieć się pozbyć bardzo szybko. Istnieje jednak wiele innych naturalnych metod, które można wykorzystać do opanowania tego bólu.  Niektóre z najpopularniejszych metod to masaż, fizjoterapia, ćwiczenia oddechowe, psychoterapia, muzykoterapia, a także terapia rozpraszająca.  Zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem jakichkolwiek naturalnych alternatyw.
 Ból nocyceptywny
 W przypadku uszkodzenia kości lub mięśnia osoba może odczuwać ból nocyceptywny.  Nocyceptor zasadniczo odnosi się do czujników bólu.  To one przekazują sygnały do ​​​​mózgu ostrzegające o bólu.
 Osoba doświadczająca tego rodzaju bólu może być w stanie dokładnie wskazać, skąd on pochodzi.  Zwykle wydaje się, że dotyczy to tylko jednego obszaru i może nie wpływać na całe ciało.  Zwykle ten ból ustępuje po krótkim czasie.  Jednak w przypadkach takich jak artretyzm może upłynąć trochę czasu, zanim zniknie.
 Ból neuropatyczny
 Ten rodzaj bólu zwykle pojawia się w okolicy układu nerwowego, często w wyniku operacji lub urazu.  Wiele osób opisuje ten rodzaj bólu jako pieczenie, kłucie szpilką, porażenie prądem lub bardzo ostry ból.  Dotykanie obszaru wokół nerwów zwykle nasila ból.  Ten ból może trwać miesiącami, a nawet latami.
 Ból psychogenny  Emocje i inne czynniki psychiczne mogą w rzeczywistości powodować ból.  Mogą również sprawić, że ból będzie trwał przez pewien czas.  Jednym z najczęstszych przykładów takich bólów są bóle głowy.  Jednak bóle brzucha mogą mieć również podłoże psychogenne.  Jeśli ten ból stanie się przewlekły, może łatwo wywołać depresję u pacjenta.
 Ból fantomowy
 Ten rodzaj bólu jest zwykle odczuwany przez osoby po amputacji.  Obraca się wokół utraconej części ciała.  Czas trwania i intensywność bólu zwykle różnią się u różnych osób po amputacji.  U niektórych z nich trwa on tylko przez krótki okres po amputacji, u innych może trwać miesiące, a nawet lata.  Ból ma również różną intensywność.  U niektórych jest to naprawdę dotkliwe, podczas gdy u innych pozostaje jak łagodne podrażnienie.